sobota, 15 czerwca 2013

Szkło, cement, beton

SZKŁO

Szkło jest wytwarzane od około 2500r. p.n.e.,powstaje przez stopnienie w wysokiej temperaturze (ok. 1500 stopni C) krzemionki z dodatkiem węglanu wapnia, dolomitu (sól, CaCO3 * MgCO3), sody (Na2CO3), soli glauberskiej (Na2SO4), czy boraksu (Na2B4O7 * 10H2O), a następnie ostudzana w warunkach nie dopuszczających do krystalizacji. Wówczas powstaje bezpostaciowa substancja o nieuporządkowanej strukturze wewnętrznej. Drobiny w szkle są rozmieszczone chaotycznie, tak jak w cieczy, a;e nie przemieszczają się względem siebie - dlatego szkło bywa nazywane cieczą przechłodzoną. Zaburzenie struktury powoduje zmiany właściwości fizycznych - kruchość, brak określonej temperatury topnienia. Szkło nie mięknie w konkretniej temperaturze lecz w przedziale temperatur. Miękkie szkło daje się formować.

Proces produkcji szkła składa się z 3 etapów:

1) Topnienie surowców, a więc mielonej mieszaniny dwutlenku krzemu, sody i wapienia w temperaturze 1200 - 1400 stopni, dochodzi do rozkładu węglanów.

CaCO3 ---T.--> CaO + CO2
Na2CO3 ---T.--> Na2O + CO

Powstałe w wyniku węglanów tlenki reaguję z dwutlenkiem krzemu, powstają krzemiany:

CaO + SiO2 ---> CaSiO3
Na2O + SiO2 ---> NaSiO3

2) Etap drugi to powolne ochładzanie do temperatury formowania, czyli 1000 stopni C. Można je formować za pomocą wydmuchiwania, walcowania lub formować w prasach.

3) Wygrzewanie w temperaturze 400 stopni C, w celu zmniejszenia naprężeń mechanicznych

CEMENT

Powstaje z wyprażonych skał wapiennych z gliną i zmielonym gipsem. Po zmieszaniu z piaskiem i wodą powstaje zaprawa cementowa.

BETON

Mieszanina  cementu, piasku, wody i kruszywa (np. żwiru).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz